Blockchain: Bilmeniz Gereken Her Şey

Blockchain: Bilmeniz Gereken Her Şey

Son on yıldır bankacılık, yatırım veya kripto para birimini takip ediyorsanız, Bitcoin ağının arkasındaki kayıt tutma teknolojisi olan “blockchain” e aşina olabilirsiniz. Blockchain hakkında daha fazla bilgi edinmeye çalışırken, muhtemelen şöyle bir tanımla karşılaştınız: “blockchain dağıtılmış, merkezi olmayan, halka açık bir defterdir.”

İyi haber şu ki, blockchain’in anlaşılması aslında bu tanımdan da daha kolay.

Blockchain nedir?

Bu teknoloji bu kadar karmaşıksa, neden “blockchain” diyoruz? En temel düzeyinde, blockchain tam anlamıyla sadece bir blok zinciridir, ancak bu kelimelerin geleneksel anlamında değildir. Bu bağlamda “blok” ve “zincir” kelimelerini söylediğimizde, aslında halka açık bir veritabanında (“zincir”) saklanan dijital bilgilerden (“blok”) bahsediyoruz.

Blockchain üzerindeki “bloklar” dijital bilgi parçalarından oluşur. Özellikle, aşağıda ki üç bölümü vardır:

 1. Bloklar, Amazon’dan en son satın aldığınız ürünün tarih, saat ve dolar tutarı gibi işlemler hakkında bilgi depolar.
 2. Bloklar, işlemlere kimlerin katıldığı hakkında bilgi depolar. Amazon’dan birşey satın almanız için bir blok, Amazon.com (AMZN) ile birlikte adınızı kaydeder. Gerçek adınızı kullanmak yerine, satın alma işleminiz, benzersiz bir “dijital imza” gibi bir kullanıcı adı gibi herhangi bir tanımlayıcı bilgi olmadan kaydedilir.
 3. Bloklar, onları diğer bloklardan ayıran bilgileri saklar. Siz ve benim gibi birbirimizi birbirinden ayıracak isimlerimiz var, her blok, onu diğer tüm bloklardan ayırmamızı sağlayan “karma” adı verilen benzersiz bir kod saklar. Hashes, özel algoritmalar tarafından oluşturulan kriptografik kodlardır.

Yukarıdaki örnekteki blok Amazon’dan tek bir satın alma işlemini saklamak için kullanılırken, gerçek biraz farklı. Bitcoin blok zincirindeki tek bir blok aslında 1 MB’a kadar veri depolayabilir. İşlemlerin büyüklüğüne bağlı olarak, tek bir blok tek bir çatı altında birkaç bin işlem barındırabilir.

Blockchain Nasıl Çalışır?

Bir blok yeni verileri depoladığında blok zincirine eklenir. Blockchain, adından da anlaşılacağı gibi, birbirine bağlı birden fazla bloktan oluşur. Bununla birlikte, bir bloğun blockchain’e eklenmesi için dört şeyin olması gerekir:

 1. Bir işlem gerçekleşmelidir. Amazon satın alma örneğimizle devam edelim. Ödeme istemine aceleyle tıkladıktan sonra bir satın alma işlemi gerçekleştirirsiniz. Yukarıda tartıştığımız gibi, birçok durumda bir blok potansiyel olarak binlerce işlemi gruplandıracaktır, bu nedenle Amazon satın alımınız diğer kullanıcıların işlem bilgileriyle birlikte bir blokta paketlenecektir.
 2. Bu işlem doğrulanmalıdır. Bu satın alma işlemini yaptıktan sonra işleminizin doğrulanması gerekir. Menkul Kıymetler Borsası Komisyonu, Wikipedia veya yerel kütüphane gibi diğer genel bilgi kayıtlarında, yeni veri girişlerini denetlemekten sorumlu biri var. Ancak blockchain ile bu iş bir bilgisayar ağına bırakılır. Amazon’dan alışveriş yaptığınızda, bu bilgisayar ağı, işleminizin söylediğiniz şekilde gerçekleştiğini kontrol etmek için acele eder. Yani, işlemin süresi, dolar tutarı ve katılımcılar dahil olmak üzere satın alma ayrıntılarını doğrularlar. (Bunun bir saniyede nasıl gerçekleştiğini tahmin edebilirsiniz.)
 3. Bu işlem bir blokta saklanmalıdır. İşleminiz doğru olarak doğrulandıktan sonra yeşil ışık yanar. İşlemin dolar tutarı, dijital imzanız ve Amazon’un dijital imzası bir blokta saklanır. Orada, işlem büyük olasılıkla yüzlerce ya da binlerce buna benzer diğerlerine katılacak.
 4. Bu bloğa bir karma verilmelidir. Kanatlarını kazanan bir meleğin aksine, bir bloğun tüm işlemleri doğrulandıktan sonra, karma adı verilen benzersiz, tanımlayıcı bir kod verilmelidir. Blok, blok zincirine eklenen en son bloğun karmasını da verir. Karma olduktan sonra, blok blok zincirine eklenebilir.

Bu yeni blok, blockchain’e eklendiğinde bile, herkesin görmesi için herkese açık hale gelir. Bitcoin’in blok zincirine bakarsanız, işlem verilerine eriştiğinizi ve bloğun ne zaman (“Zaman”), nerede (“Yükseklik”) ve kimin (“Geçiş Yaptığı”) blok zincirine eklendi.

Blockchain Özel mi?

Herkes blockchain içeriğini görüntüleyebilir, ancak kullanıcılar bilgisayarlarını blockchain ağına düğüm olarak bağlamayı da seçebilirler. Bunu yaparken, bilgisayarları yeni bir blok eklendiğinde otomatik olarak güncellenen blok zincirinin bir kopyasını alır, bu da yeni bir durum gönderildiğinde canlı bir güncelleme sağlayan bir Facebook Haber Yayını gibi.

Blockchain ağındaki her bilgisayarın kendi blockchain kopyası vardır, yani binlerce veya Bitcoin durumunda aynı blockchain’in milyonlarca kopyası vardır. Blockchain’in her kopyası aynı olsa da, bu bilgileri bir bilgisayar ağına yaymak, bilginin işlenmesini zorlaştırır. Blockchain ile, manipüle edilebilecek olayların tek ve kesin bir hesabı yoktur. Bunun yerine, bir bilgisayar korsanının ağdaki blok zincirinin her kopyasını manipüle etmesi gerekir. Blockchain’in “dağıtılmış” bir defter olması ile kastedilen budur.

Bununla birlikte, Bitcoin blok zincirine baktığınızda, işlem yapan kullanıcılar hakkında kimlik bilgilerine erişiminizin olmadığını fark edeceksiniz. Blockchain’deki işlemler tamamen anonim olmasa da, kullanıcılar hakkındaki kişisel bilgiler dijital imzaları veya kullanıcı adları ile sınırlıdır.

Bu önemli bir soruyu gündeme getiriyor: Blockchain’e kimin blok eklediğini bilmiyorsanız, blockchain’e veya onu destekleyen bilgisayar ağına nasıl güvenebilirsiniz?

Blockchain Güvenli mi?

Blockchain teknolojisi, güvenlik ve güven konularını çeşitli şekillerde açıklar. İlk olarak, yeni bloklar her zaman doğrusal ve kronolojik olarak saklanır. Yani, her zaman blok zincirin “sonuna” eklenirler. Bitcoin’in blok zincirine bakarsanız, her bloğun zincir üzerinde “yükseklik” adı verilen bir konumu olduğunu görürsünüz. Ocak 2020 itibariyle, bloğun yüksekliği 615.400’ü aşmıştı.

Blok zincirinin sonuna bir blok eklendikten sonra, geri gitmek ve bloğun içeriğini değiştirmek çok zordur. Bunun nedeni, her bloğun kendi karma değerini ve blok öncesi karma değerini içermesidir. Karma kodlar, dijital bilgileri bir sayı ve harf dizisine dönüştüren bir matematik işlevi tarafından oluşturulur. Bu bilgiler herhangi bir şekilde düzenlenirse, karma kodu da değişir.

İşte bu yüzden güvenlik açısından önemlidir. Diyelim ki bir bilgisayar korsanı işleminizi Amazon’dan düzenlemeye çalışıyor, böylece satın alma işleminiz için iki kez ödeme yapmanız gerekiyor. İşleminizin dolar tutarını düzenler düzenlemez, bloğun karması değişecektir. Zincirdeki bir sonraki blok hala eski karmayı içerecek ve bilgisayar korsanının izlerini örtmek için bu bloğu güncellemesi gerekecek. Ancak bunu yapmak bloğun karmasını değiştirir. Ve bir sonraki, vb.

Tek bir bloğu değiştirmek için, bir hacker’ın blok zincirindeki her bloğu değiştirmesi gerekir. Tüm bu karmaları yeniden hesaplamak çok büyük ve olanaksız bir hesaplama gücü gerektirecektir. Başka bir deyişle, blok zincirine bir blok eklendiğinde, düzenlemek çok zorlaşır ve silinmesi imkansız hale gelir.

Güven sorununu çözmek için blockchain ağları, zincire katılmak ve zincire blok eklemek isteyen bilgisayarlar için testler uyguladı. “Konsensüs modelleri” olarak adlandırılan testler, kullanıcıların bir blockchain ağına katılmadan önce kendilerini “kanıtlamalarını” gerektirir. Bitcoin tarafından kullanılan en yaygın örneklerden birine “iş kanıtı” denir.

İş sisteminin kanıtı olarak, bilgisayarlar karmaşık bir hesaplamalı matematik problemini çözerek “iş” yaptığını “kanıtlamalıdır”. Bir bilgisayar bu sorunlardan birini çözerse, blok zincirine bir blok eklemeye uygun hale gelir. Ancak kripto para dünyasının “madencilik” olarak adlandırdığı blok zincirine blok ekleme süreci kolay değil. Aslında, Bitcoin ağında bu sorunlardan birini çözme olasılığı, Ocak 2020’de 15.5 trilyonda bir idi.1 Bu oranlardaki karmaşık matematik problemlerini çözmek için, bilgisayarların kendilerine önemli miktarda güç ve enerji sağlayan programlar çalıştırması gerekir.

İş kanıtı, bilgisayar korsanlarının saldırılarını imkansız hale getirmez, ancak onları bir şekilde işe yaramaz hale getirir. Bir bilgisayar korsanı blok zincirine bir saldırıyı koordine etmek isterse, ağdaki diğer tüm katılımcıları boğabilmek için blok zincirindeki tüm bilgi işlem gücünün% 50’sinden fazlasını kontrol etmeleri gerekir. Bitcoin blok zincirinin muazzam büyüklüğü göz önüne alındığında,% 51 olarak adlandırılan bir saldırı neredeyse kesinlikle çabaya değmez ve muhtemelen imkansızdır. (Aşağıda bunun hakkında daha fazla bilgi verdim.)

Blockchain ve Bitcoin

Blockchain’in amacı, dijital bilgilerin kaydedilmesine ve dağıtılmasına, ancak düzenlenmemesine izin vermektir. Bu kavram, teknolojiyi çalışırken görmeden başımızı sarmak zor olabilir, bu yüzden blockchain teknolojisinin en eski uygulamasının gerçekte nasıl çalıştığına bir göz atalım.

Blockchain teknolojisi ilk olarak 1991 yılında, belge zaman damgalarının kurcalanamadığı bir sistem uygulamak isteyen iki araştırmacı olan Stuart Haber ve W. Scott Stornetta tarafından özetlenmiştir. Ancak neredeyse yirmi yıl sonrasına kadar, Ocak 2009’da Bitcoin lansmanı ile, blockchain’in ilk gerçek dünya uygulamasında var oldu.

Bitcoin protokolü blockchain üzerine inşa edilmiştir. Dijital para birimini tanıtan bir araştırma makalesinde, Bitcoin’in sahte yaratıcısı Satoshi Nakamoto, “güvenilir bir üçüncü taraf olmadan tamamen eşler arası yeni bir elektronik nakit sistemi” olarak nitelendirdi.

İşte böyle çalışır.

Dünyanın her yerinde bitcoin sahibi olan tüm bu insanlara sahipsiniz. Dünyada muhtemelen bir bitcoinin en azından bir kısmına sahip milyonlarca insan var. Diyelim ki milyonlarca insandan biri bitcoinlerini yiyeceklere harcamak istiyor. Blockchain devreye giriyor.

Basılı para söz konusu olduğunda, basılı para birimi kullanımı, genellikle bir banka veya hükümet olan merkezi bir otorite tarafından düzenlenir ve doğrulanır – ancak Bitcoin kimse tarafından kontrol edilmez. Bunun yerine, bitcoin’de yapılan işlemler bir bilgisayar ağı tarafından doğrulanır. Bitcoin ağı ve blockchain’in “merkezi olmayan” olmasıyla kastedilen budur.

Bir kişi bitcoin kullanan mallar için başka bir ödeme yaptığında, Bitcoin ağındaki bilgisayarlar işlemi doğrulamak için yarışır. Bunu yapmak için, kullanıcılar bilgisayarlarında bir program çalıştırır ve “karma” adı verilen karmaşık bir matematik problemini çözmeye çalışırlar. Bir bilgisayar bir bloğu “karma” yaparak sorunu çözdüğünde, algoritmik çalışması bloğun işlemlerini de doğrulamış olacaktır. Yukarıda tarif ettiğimiz gibi, tamamlanan işlem halka açık olarak kaydedilir ve blok zincirinde bir blok olarak saklanır, bu noktada değiştirilemez hale gelir. Bitcoin ve diğer blok zincirlerinin çoğunda, blokları başarıyla doğrulayan bilgisayarlar, kripto para birimi ile emekleri için ödüllendirilir. Buna genel olarak “madencilik” denir.

İşlemler blok zincirinde herkese açık olarak kaydedilse de, kullanıcı verileri değil – veya en azından tam olarak değil. Bitcoin ağında işlem yapabilmek için katılımcıların “cüzdan” adı verilen bir program çalıştırması gerekir. Her cüzdan iki benzersiz ve farklı şifreleme anahtarından oluşur: ortak anahtar(public key) ve özel anahtar (private key). Ortak anahtar, işlemlerin yatırıldığı ve çekildiği konumdur. Bu aynı zamanda blockchain defteri üzerinde kullanıcının dijital imzası olarak görünen anahtardır.

Bir kullanıcı, ortak anahtarına bitcoin cinsinden bir ödeme alsa bile, özel muadili ile çekemez. Bir kullanıcının ortak anahtarı, karmaşık bir matematik algoritmasıyla oluşturulan özel anahtarının kısaltılmış bir sürümüdür. Bununla birlikte, bu denklemin karmaşıklığı nedeniyle, işlemi tersine çevirmek ve ortak bir anahtardan özel bir anahtar oluşturmak neredeyse imkansızdır. Bu nedenle, blockchain teknolojisi gizli olarak kabul edilir.

Public ve Private Key Temelleri

İşte ELI5 – “5 Yaşımdaki gibi açıkla” – sürüm. Ortak anahtarı bir okul dolabı olarak, özel anahtarı da dolap kombinasyonu olarak düşünebilirsiniz. Öğretmenler, öğrenciler ve hatta sevgiliniz bile dolabınızdaki açıklıktan mektuplar ve notlar ekleyebilir. Ancak, posta kutusunun içeriğini alabilen tek kişi benzersiz anahtarı olan kişidir. Ancak, okul dolabı kombinasyonlarının müdürün ofisinde tutulduğu unutulmamalıdır, bir blockchain ağının özel anahtarlarını izleyen merkezi bir veritabanı yoktur. Bir kullanıcı özel anahtarını yanlış yerleştirirse, Aralık 2017’de ulusal manşetlerde yer alan bu adamda olduğu gibi bitcoin cüzdanlarına erişimi kaybedecek.

Tek Bir Halka Açık Zincir (A Single Public Chain)

Bitcoin ağında, blockchain sadece ortak bir kullanıcı ağı tarafından paylaşılmaz ve korunmaz – aynı zamanda kabul edilir. Kullanıcılar ağa katıldığında, bağlı bilgisayarları yeni bir işlem bloğu eklendiğinde güncellenen blok zincirinin bir kopyasını alır. Ancak, insan hatası veya bir hackerın çabalarıyla, bir kullanıcının blok zincirinin kopyası, blok zincirinin diğer tüm kopyalarından farklı olacak şekilde manipüle edilirse?

Blockchain protokolü, “konsensüs” adı verilen bir süreçle birden fazla blok zincirinin varlığını caydırır. Blockchain’in birden fazla farklı kopyasının varlığında, konsensüs protokolü mevcut en uzun zinciri benimseyecektir. Bir blockchain’deki daha fazla kullanıcı, blokların zincirin sonuna daha hızlı eklenebileceği anlamına gelir. Bu mantıkla, rekor blok zinciri her zaman çoğu kullanıcının güvendiği zincir zinciri olacaktır. Fikir birliği protokolü, blockchain teknolojisinin en güçlü yönlerinden biridir ancak aynı zamanda en büyük zayıflıklarından birine izin verir.

Teorik olarak, Hacker-Proof

Teorik olarak, bir hacker’ın% 51 saldırı olarak adlandırılan çoğunluk kuralından faydalanması mümkündür. İşte böyle olacak. Diyelim ki Bitcoin ağında beş milyon bilgisayar var, kesinlikle kaba bir eksiklik ama bölmek için yeterince kolay bir sayı. Ağda çoğunluk elde etmek için, bir bilgisayar korsanının en az 2,5 milyon ve bu bilgisayarlardan her birini kontrol etmesi gerekir. Bunu yaparken, bir saldırgan veya saldırgan grubu yeni işlemleri kaydetme sürecine müdahale edebilir. Bir işlem gönderebilirler ve sonra tersine çevirerek, harcadıkları paraya hala sahipmiş gibi görünürler. Çift harcama olarak bilinen bu güvenlik açığı, mükemmel bir sahteciliğin dijital eşdeğeridir ve kullanıcıların bitcoinlerini iki kez harcamasını sağlayacaktır.

Bir saldırganın milyonlarca bilgisayarın kontrolünü ele geçirmesini gerektireceğinden, böyle bir saldırının Bitcoin ölçeğinin bir blok zinciri için yapılması son derece zordur. Bitcoin ilk kez 2009’da kurulduğunda ve kullanıcıları düzinelerce numaralandırıldığında, bir saldırganın ağdaki hesaplama gücünün çoğunu kontrol etmesi daha kolay olurdu. Blockchain’in bu tanımlayıcı özelliği, yeni başlayan kripto para birimleri için bir zayıflık olarak işaretlenmiştir.

Kullanıcıların% 51 saldırı korkusu, tekellerin blok zincirinde oluşmasını kısıtlayabilir. “Dijital Altın: Bitcoin ve Parayı Yeniden Keşfetmeye Çalışan Hatalar ve Milyonerlerin İç Hikayesi” nde New York Times gazeteci Nathaniel Popper, “Bitfury” adlı bir grup kullanıcının binlerce yüksek güçlü bilgisayarı nasıl bir araya getirdiklerini yazıyor Blockchain’de rekabetçi bir avantaj. Amaçları olabildiğince çok blok çıkarmak ve o sırada her biri yaklaşık 700 dolar değerinde olan bitcoin kazanmaktı.

Bitfury’den yararlanmak

Bununla birlikte, Mart 2014’e kadar, Bitfury, blockchain ağının toplam hesaplama gücünün% 50’sini aşacak şekilde konumlandırıldı. Ağ üzerindeki hakimiyetini artırmaya devam etmek yerine, grup kendi kendini düzenlemeyi seçti ve asla% 40’ın üzerine çıkmayacağına söz verdi. Bitfury, ağ üzerindeki kontrolünü artırmaya devam etmeleri durumunda, kullanıcıların% 51 saldırı olasılığına hazırlık olarak paralarını sattıkça bitcoin’in değerinin düşeceğini biliyordu. Başka bir deyişle, kullanıcılar blockchain ağına olan inançlarını kaybederse, bu ağdaki bilgiler tamamen değersiz hale gelme riski taşır. Blockchain kullanıcıları, hesaplama güçlerini sadece para kaybetmeye başlamadan önce bir noktaya kadar artırabilirler.

Blockchain’in Pratik Uygulaması

Blockchain’deki bloklar parasal işlemlerle ilgili verileri depolar – bunu yolumuzdan çıkardık. Ancak, blockchain’in aslında diğer işlem türleri hakkında veri depolamanın oldukça güvenilir bir yolu olduğu ortaya çıkıyor. Aslında, blockchain teknolojisi, mülk alışverişleri, bir tedarik zincirindeki duraklar ve hatta bir aday için oylar hakkındaki verileri depolamak için kullanılabilir.

Profesyonel hizmetler ağı Deloitte geçtiğimiz günlerde yedi ülkede 1000 şirketi blok zincirini ticari faaliyetlerine entegre etme konusunda araştırdı. Araştırmaları,% 34’ünün bugün üretimde zaten bir blockchain sistemine sahip olduğunu,% 41’inin de önümüzdeki 12 ay içinde bir blockchain uygulaması kurmayı beklediğini buldu. Buna ek olarak, ankete katılan şirketlerin yaklaşık% 40’ı önümüzdeki yıl blok zincirine 5 milyon dolar veya daha fazla yatırım yapacaklarını bildirdi. İşte bugün araştırılan blok zincirinin en popüler uygulamalarından bazıları.

Banka Kullanımı

Belki de hiçbir sektör, blockchain’i ticari faaliyetlerine bankacılıktan daha fazla entegre etmekten faydalanamaz. Finansal kurumlar haftada beş gün sadece çalışma saatlerinde çalışırlar. Bu, Cuma günü 18: 00’da bir çek yatırmaya çalışırsanız, paranın hesabınıza girdiğini görmek için muhtemelen Pazartesi sabahına kadar beklemeniz gerekeceği anlamına gelir. Depozitolarınızı mesai saatleri içinde yapsanız bile, işlemin bankaların çözmesi gereken yüksek işlem hacmi nedeniyle doğrulanması bir ila üç gün sürebilir. Diğer yandan Blockchain asla uyumaz.

Blockchain’i bankalara entegre ederek, tüketicilerin işlemlerini 10 dakika gibi kısa bir sürede işlediğini, temel olarak haftanın saatine veya gününe bakılmaksızın blok zincirine bir blok eklemek için geçen süreyi görebilir. Blockchain ile bankalar, kurumlar arasında daha hızlı ve güvenli bir şekilde para alışverişi yapma olanağına da sahiptir. Örneğin, hisse senedi alım satım işlerinde, uzlaştırma ve takas süreci üç gün kadar sürebilir (veya bankalar uluslararası ticaret yapıyorsa daha uzun), bu da para ve hisselerin dondurulması anlamına gelir.

İlgili meblağların büyüklüğü göz önüne alındığında, paranın transit olduğu birkaç gün bile bankalar için önemli maliyetler ve riskler taşıyabilir. Bir Avrupa bankası olan Santander, potansiyel tasarrufları yılda 20 milyar dolar bıraktı. Bir Fransız danışmanı olan Capgemini, tüketicilerin blockchain tabanlı uygulamalarla her yıl bankacılık ve sigorta ücretlerinden 16 milyar dolara kadar tasarruf edebileceğini tahmin ediyor.

Kripto para biriminde kullanım

Blockchain, Bitcoin gibi kripto para birimlerinin temelini oluşturur. Daha önce araştırdığımız gibi, ABD doları gibi para birimleri, genellikle bir banka veya hükümet olan merkezi bir otorite tarafından düzenlenir ve doğrulanır. Merkezi otorite sistemi altında, bir kullanıcının verileri ve para birimi teknik olarak bankalarının veya hükümetlerinin kaprisindedir. Bir kullanıcının bankası çökerse veya kararsız bir hükümeti olan bir ülkede yaşıyorsa, para biriminin değeri risk altında olabilir. Bunlar Bitcoin’in doğmasına neden olan endişeler.

İşlemlerini bir bilgisayar ağına yayarak, blockchain, Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin merkezi bir otoriteye ihtiyaç duymadan çalışmasına izin verir. Bu sadece riski azaltmakla kalmaz, aynı zamanda işlem ve işlem ücretlerinin çoğunu da ortadan kaldırır. Ayrıca, istikrarsız para birimleri olan ülkelere, daha fazla uygulama ile daha istikrarlı bir para birimi ve hem yurtiçi hem de uluslararası olarak iş yapabildikleri daha geniş bir kişi ve kurum ağı sağlar (en azından hedef budur).

Sağlık Kullanımları

Sağlık hizmeti sunucuları, hastalarının tıbbi kayıtlarını güvenli bir şekilde saklamak için blockchain’den yararlanabilir. Tıbbi bir kayıt oluşturulduğunda ve imzalandığında, blok zincirine yazılabilir, bu da hastalara kaydın değiştirilemeyeceğine dair kanıt ve güven sağlar. Bu kişisel sağlık kayıtları, özel bir anahtarla blok zincirinde kodlanabilir ve saklanabilir, böylece yalnızca belirli kişiler tarafından erişilebilir, böylece gizlilik sağlanır.

Mülk Kayıtlarının Kullanımı

Yerel Kayıt Cihazınızın ofisinde daha önce zaman geçirdiyseniz, mülkiyet haklarını kaydetme işleminin hem külfetli hem de verimsiz olduğunu bileceksiniz. Bugün, yerel kayıt bürosundaki bir devlet çalışanına fiziksel bir tapu teslim edilmelidir; burada, ülkenin merkezi veri tabanına ve genel endeksine manuel olarak girilir. Mülkiyet anlaşmazlığı durumunda, mülkle ilgili talepler genel endeks ile uzlaştırılmalıdır.

Bu süreç sadece maliyetli ve zaman alıcı olmakla kalmaz, aynı zamanda her yanlışlığın mülk sahipliğini izlemeyi daha az verimli hale getirdiği insan hatasıyla da doludur. Blockchain, yerel bir kayıt ofisinde belge tarama ve fiziksel dosyaları izleme ihtiyacını ortadan kaldırma potansiyeline sahiptir. Mülk sahipliği blok zincirinde saklanır ve doğrulanırsa, sahipler tapularının doğru ve kalıcı olduğuna güvenebilirler.

Akıllı Sözleşmelerde Kullanım

Akıllı sözleşme, bir sözleşme anlaşmasını kolaylaştırmak, doğrulamak veya müzakere etmek için blok zincirine yerleştirilebilen bir bilgisayar kodudur. Akıllı sözleşmeler, kullanıcıların kabul ettiği bir dizi koşul altında çalışır. Bu koşullar yerine getirildiğinde, sözleşme şartları otomatik olarak yerine getirilir.

Diyelim ki, size akıllı bir sözleşme kullanarak dairemi kiralıyorum. Güvenlik depozitonuzu ödediğiniz anda size daireye kapı kodunu vermeyi kabul ediyorum. İkimiz de anlaşmamızın bir kısmını akıllı sözleşmeye göndeririz. Kapı kodunu kiralama tarihine kadar sağlamazsam akıllı sözleşme, güvenlik depozitonuzu iade eder. Bu, noter veya üçüncü taraf arabulucu kullanımı ile birlikte verilen ücretleri ortadan kaldırır.

Tedarik Zinciri Kullanımı

Tedarikçiler, satın aldıkları malzemelerin kökenlerini kaydetmek için blockchain kullanabilirler. Bu, şirketlerin “Organik”, “Yerel” ve “Adil Ticaret” gibi sağlık ve etik etiketleriyle birlikte ürünlerinin orijinalliğini doğrulamasına olanak tanır.

Forbes tarafından bildirildiği gibi, gıda endüstrisi, çiftlikten kullanıcıya yolculuk boyunca gıda yolunu ve güvenliğini giderek daha fazla izlemek için blockchain kullanımına geçiyor.

Oylamada Kullanım Alanları

Blockchain ile oy verme, Batı Virginia’daki Kasım 2018 ara seçimlerinde test edildiği gibi, seçim sahtekarlığını ortadan kaldırma ve seçmen katılımını artırma potansiyeli taşıyor. Her oy, blok zincirinde bir blok olarak saklanır, bu da onları kurcalamak neredeyse imkansız hale getirir. Blockchain protokolü ayrıca seçim sürecinde şeffaflığı koruyarak bir seçim yapmak ve yetkililere anlık sonuçlar sağlamak için gerekli personeli azaltır.

Blockchain’in Avantajları ve Dezavantajları

Tüm karmaşıklığı için, blockchain’in merkezi olmayan bir kayıt tutma biçimi olarak potansiyeli neredeyse sınırsızdır. Daha fazla kullanıcı gizliliği ve daha yüksek güvenlikten daha düşük işlem ücretlerine ve daha az hataya kadar, blockchain teknolojisi yukarıda belirtilenlerin ötesinde uygulamaları çok iyi görebilir.

Artıları

 • İnsanların doğrulamaya katılımını kaldırarak gelişmiş doğruluk
 • Üçüncü taraf doğrulamasını ortadan kaldırarak maliyet azaltma
 • Yerinden yönetim, kurcalamayı zorlaştırır
 • İşlemler güvenli, özel ve etkilidir
 • Şeffaf teknoloji

Eksileri

 • Madencilik bitcoin ile ilişkili önemli teknoloji maliyeti
 • Saniyede düşük işlemler
 • Yasadışı faaliyetlerde kullanım tarihi
 • Saldırıya maruz kalma riski

İşte bugün piyasadaki işletmeler için blockchain satış noktaları daha ayrıntılı olarak.

Zincirin Doğruluğu

Blockchain ağındaki işlemler binlerce veya milyonlarca bilgisayardan oluşan bir ağ tarafından onaylanır. Bu, doğrulama sürecine neredeyse tüm insan katılımını ortadan kaldırır, böylece daha az insan hatası ve daha doğru bir bilgi kaydı elde edilir. Ağdaki bir bilgisayar hesaplama hatası yapsa bile, hata sadece blockchain’in bir kopyasına yapılır. Bu hatanın blok zincirinin geri kalanına yayılması için, ağın bilgisayarlarının en az% 51’i – neredeyse imkansızlık tarafından yapılması gerekir.

Maliyet Azaltma

Tipik olarak, tüketiciler bir işlemi doğrulamak için bir bankaya, bir belgeyi imzalamak için bir notere veya bir evliliği yapmak için bir bakana ödeme yapar. Blockchain, üçüncü taraf doğrulama ihtiyacını ve bununla ilişkili maliyetleri ortadan kaldırır. Örneğin, bankalar bu işlemleri işlemek zorunda oldukları için, işletme sahipleri kredi kartı kullanarak ödeme kabul ettiklerinde küçük bir ücret alırlar. Öte yandan Bitcoin’in merkezi bir yetkisi yoktur ve neredeyse hiçbir işlem ücreti yoktur.

Decentralization

Blockchain, hiçbir bilgisini merkezi bir yerde saklamaz. Bunun yerine, blockchain kopyalanır ve bir bilgisayar ağına yayılır. Blockchain’e her yeni blok eklendiğinde, ağdaki her bilgisayar değişikliği yansıtmak için blok zincirini günceller. Bu bilgiyi tek bir merkezi veritabanında saklamak yerine bir ağa yayarak blockchain’in kurcalanması daha zor hale gelir. Blockchain’in bir kopyası bir hackerın eline düşerse, tüm ağ yerine bilgilerin yalnızca tek bir kopyası tehlikeye girer.

Verimli İşlemler

Merkezi bir otorite aracılığıyla yapılan işlemlerin çözülmesi birkaç gün sürebilir. Örneğin, Cuma akşamı bir çek yatırmaya çalışırsanız, Pazartesi sabahına kadar hesabınızda gerçekten para göremeyebilirsiniz. Finansal kurumlar haftada beş gün iş saatlerinde çalışırken, blockchain haftanın yedi günü 24 saat çalışıyor. İşlemler yaklaşık on dakika içinde tamamlanabilir ve sadece birkaç saat sonra güvenli kabul edilebilir. Bu, özellikle zaman dilimi sorunları ve tüm tarafların ödeme işlemlerini onaylaması gerektiği için daha uzun süren sınır ötesi işlemler için kullanışlıdır.

Özel İşlemler

Birçok blockchain ağı genel veritabanları olarak çalışır, yani internet bağlantısı olan herkes ağın işlem geçmişinin bir listesini görüntüleyebilir. Kullanıcılar işlemlerle ilgili ayrıntılara erişebilse de, bu işlemleri yapan kullanıcılar hakkında tanımlayıcı bilgilere erişemez. Bitcoin gibi blockchain ağlarının aslında sadece gizli olduklarında anonim olduğu yaygın bir yanlış anlamadır.

Yani, bir kullanıcı genel işlemler yaptığında, ortak anahtar adı verilen benzersiz kodu, kişisel bilgileri yerine blockchain’e kaydedilir. Bir kişinin kimliği hala blok zinciri adreslerine bağlı olsa da, bu, bilgisayar korsanlarının bir banka hacklendiğinde olduğu gibi bir kullanıcının kişisel bilgilerini almasını engeller.

Güvenli İşlemler

Bir işlem kaydedildiğinde, güvenilirliği blockchain ağı tarafından doğrulanmalıdır. Blockchain’deki binlerce hatta milyonlarca bilgisayar, satın alma ayrıntılarının doğru olduğunu onaylamak için acele ediyor. Bir bilgisayar işlemi onayladıktan sonra, blok zincirine bir blok şeklinde eklenir. Blockchain üzerindeki her blok, kendisinden önceki bloğun benzersiz karması ile birlikte kendi benzersiz karmasını içerir. Bir bloktaki bilgiler herhangi bir şekilde düzenlendiğinde, bu bloğun karma kodu değişir; ancak blok üzerindeki karma kodu değişmez. Bu tutarsızlık, blockchain hakkındaki bilgilerin haber verilmeksizin değiştirilmesini son derece zorlaştırır.

Şeffaflık

Blockchain üzerindeki kişisel bilgiler gizli tutulsa da, teknolojinin kendisi neredeyse her zaman açık kaynaklıdır. Bu, blockchain ağındaki kullanıcıların, ağın hesaplama gücünün çoğunluğuna sahip oldukları sürece kodu uygun gördükleri şekilde değiştirebileceği anlamına gelir. Blockchain açık kaynağı üzerindeki verilerin tutulması da verilerin kurcalanmasını çok daha zor hale getirir. Örneğin, herhangi bir zamanda blockchain ağındaki milyonlarca bilgisayarla, herkesin fark edilmeden bir değişiklik yapması pek olası değildir.

Blockchain’in Dezavantajları

Blockchain’de önemli artışlar olsa da, benimsenmesinde de önemli zorluklar var. Blockchain teknolojisinin uygulanmasına yönelik engeller bugün sadece teknik değil. Gerçek zorluklar siyasi ve düzenleyicidir, çoğunlukla, blockchain’i mevcut iş ağlarına entegre etmek için gerekli olan binlerce saatlik özel yazılım tasarımı ve arka uç programlamadan hiçbir şey söylemez. İşte yaygın blockchain benimsenmesinin önünde duran bazı zorluklar.

Teknoloji Maliyeti

Blockchain, kullanıcılara işlem ücretlerinden tasarruf etmesine rağmen, teknoloji ücretsiz olmaktan uzaktır. Örneğin, bitcoin’in işlemleri doğrulamak için kullandığı “iş kanıtı” sistemi büyük miktarda hesaplama gücü tüketir. Gerçek dünyada, bitcoin ağındaki milyonlarca bilgisayarın gücü, Danimarka’nın her yıl tükettiğine yakın. Tüm bu enerji paraya mal oluyor ve araştırma şirketi Elite Fixtures’ın yakın tarihli bir araştırmasına göre, tek bir bitcoin madenciliği maliyeti yere göre önemli ölçüde değişiyor, sadece 531 $ ‘dan şaşırtıcı bir şekilde 26.170 $’ a kadar değişiyor.

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki ortalama hizmet maliyetlerine dayanarak, bu rakam 4.758 $ ‘a yakındır. Madencilik bitcoin maliyetlerine rağmen, kullanıcılar blockchain üzerindeki işlemleri doğrulamak için elektrik faturalarını artırmaya devam ediyor. Çünkü madenciler bitcoin blok zincirine bir blok eklediğinde, zamanlarını ve enerjilerini değerli kılmak için yeterli bitcoin ile ödüllendirilirler. Bununla birlikte, kripto para birimi kullanmayan blok zincirleri söz konusu olduğunda, madencilerin işlemleri doğrulamak için ödeme yapmaları veya başka türlü teşvik edilmeleri gerekecektir.

Hız Verimsizliği

Bitcoin, blockchain’in olası yetersizlikleri için mükemmel bir vaka çalışmasıdır. Bitcoin’in “çalışma kanıtı” sistemi, blok zincirine yeni bir blok eklemek için yaklaşık on dakika sürüyor. Bu oranda, blockchain ağının saniyede yalnızca yedi işlemi (TPS) yönetebileceği tahmin edilmektedir. Ethereum (20 TPS) ve Bitcoin Cash (60 TPS) gibi diğer kripto para birimleri, bitcoin’den daha iyi performans gösterse de, yine de blockchain ile sınırlıdır. Kart markası Visa, bağlam için 24.000 TPS işleyebilir.

tps: transactions per second (saniye başına işlem)

Yasadışı Etkinlik

Blockchain ağındaki gizlilik kullanıcıları hack’lerden korurken ve gizliliği korurken, aynı zamanda blockchain ağında yasadışı ticarete ve aktiviteye izin verir. Yasadışı işlemler için kullanılan en çok alıntılanan blok zinciri örneği, muhtemelen Şubat 2011’den Ekim 2013’e kadar FBI tarafından kapatılan çevrimiçi bir “karanlık web” pazarı olan Silk Road’dur.

Web sitesi, kullanıcıların takip edilmeden web sitesine göz atmalarına ve bitcoinlerde yasadışı satın almalar yapmalarına izin verdi. Mevcut ABD düzenlemesi, blockchain üzerine inşa edilenler gibi çevrimiçi borsaların kullanıcılarının tam anonimlikten korunmasını sağlıyor. Amerika Birleşik Devletleri’nde çevrimiçi borsalar, bir hesap açtıklarında müşterileri hakkında bilgi edinmeli, her müşterinin kimliğini doğrulamalı ve müşterilerin bilinen veya şüpheli terör örgütleri listesinde görünmediğini onaylamalıdır.

Merkez Bankası Endişeleri

Federal Reserve, Canada Bank ve England Bank da dahil olmak üzere birçok merkez bankası dijital para birimleriyle ilgili soruşturma başlattı. Şubat 2015 Bank of England araştırma raporuna göre, “Bir merkez bankasının para birimini kontrol etme ve sistemi sistemik saldırılara karşı güvence altına alma yeteneğinden ödün vermeden dağıtılmış defter teknolojisini kullanabilecek bir sistemi tasarlamak için daha fazla araştırma yapılması gerekecektir.”

Hack Hassasiyeti

Daha yeni kripto para birimleri ve blockchain ağları% 51 saldırılara açıktır. Bu saldırıların, bir blockchain ağının çoğunluk kontrolünü elde etmek için gereken hesaplama gücü nedeniyle yapılması çok zordur, ancak NYU bilgisayar bilimi araştırmacısı Joseph Bonneau bunun değişebileceğini söyledi. Bonneau geçtiğimiz yıl, bilgisayar korsanlarının artık tüm ekipmanları satın almak yerine hesaplama gücü kiralayabileceği için% 51 saldırıların artacağını tahmin eden bir rapor yayınladı.

Blockchain için Sırada Ne Var?

İlk olarak 1991 yılında bir araştırma projesi olarak önerilen blockchain, yirmili yaşlarının sonlarına rahatça doğru rahatça hareket ediyor. Çoğu milenyumun yaşı gibi, blockchain de son yirmi yılda kamu denetiminin adil payını gördü ve dünyanın dört bir yanındaki işletmeler teknolojinin neler yapabileceğini ve önümüzdeki yıllarda nereye gideceğini tahmin ediyor.

Halihazırda uygulanmakta olan ve keşfedilen teknoloji için birçok pratik uygulama ile, blockchain nihayet 29 yaşında, bitcoin ve kripto para birimi nedeniyle küçük bir parça da olsa bir isim yapıyor. Ülkedeki her yatırımcının dilinde bir terim olan blockchain, iş ve hükümet operasyonlarını daha doğru, verimli ve güvenli hale getirmeyi amaçlıyor.

Blockchain üçüncü on yılına girmeye hazırlanırken, artık “eski” şirketlerin teknolojiyi yakalayıp yakalamayacakları sorunu değil, “ne zaman” sorusunu akıllara getiriyor.

İlk blog yazımı okuduğunuz için çok teşekkür ediyorum. Umarım faydalı olmuştur. Sevgi ve Saygılarımla.

Çağkan Kayabaşı

Blockchain teknlojisi yenimi?

Blockchain teknolojisi ilk olarak 1991 yılında, belge zaman damgalarının kurcalanamadığı bir sistem uygulamak isteyen iki araştırmacı olan Stuart Haber ve W. Scott Stornetta tarafından özetlenmiştir.

Blockchain Güvenli mi?

Blockchain teknolojisi, güvenlik ve güven konularını çeşitli şekillerde açıklar. İlk olarak, yeni bloklar her zaman doğrusal ve kronolojik olarak saklanır. Yani, her zaman blok zincirin “sonuna” eklenirler.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Exit mobile version